Pénztári szolgáltatások

A pénztár gyűjtőfogalom alá tartoznak azok a pénzügyi alapok, amelyeknek célja időskori megélhetés, nyugdíj biztosítása illetve egészségmegőrzés, gyógyítás céljából való előtakarékoskodás. Speciális formája a lakástakarékpénztár, melynek célja jövőbeli lakáscélok megvalósítására történő előtakarékoskodás.
Lakástakarékpénztárak
Előre meghatározott, de rugalmasan változtatható összegű és futamidejű, havi rendszerességgel fizetett előtakarékosság jövőbeli lakáscélok megvalósítására. Az állam a befizetések összegének 30%-át, maximum évi 72 000 Ft-ot vissza nem térítendő, adó- és járulékmentes állami támogatásként nyújtja. A megtakarítás után járó kamat is kamatadó- és EHO-mentes. Minden lakáscélra felhasználható magas hozamú, jól tervezhető, az Országos Betétbiztosítási Alap által 100 000 euró összegig védett megtakarítási forma. Kedvezményes fix kamatozású, önerőnek számító forint hitel is igényelhető mellé, akár a megtakarítási időszak lejárta előtt is - ez esetben magasabb kamatra. Társasházak és lakásszövetkezetek is igénybe vehetik.
Nyugdíjpénztárak
A nyugdíjpénztárak két formája a magánnyugdíjpénztár és az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár.
2010 végén megszűnt a kötelező magánnyugdíjpénztári tagság. A tag nyilatkozhatott, hogy a magánnyugdíjpénztár tagja marad, vagy nyilatkozat hiányában pénztártagsága a törvény erejénél fogva megszűnik, és ezzel visszalép a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.
2011-ben a teljes mértékű nyugdíjjárulék és a munkáltatói nyugdíjbiztosítási járulék kizárólag az állami nyugdíjalapba került, a magánnyugdíjpénztárban maradóké is.
A magánnyugdíjpénztári változások nem érintik az önkéntes nyugdíjpénztári rendszert, az önkéntes nyugdíjpénztárak továbbra is a korábbi formában folytatják tevékenységüket.
Azonban van egy megfontolandó szempont az önkéntes nyugdíjpénztárakkal kapcsolatban, ez pedig a 10 éves várakozási idő lejárata. Ekkor ugyanis döntés elé kerül a pénztártag, és nem mindegy, hogyan dönt...
Egészségpénztárak
Az önkéntes pénztári forma további módja az egészségpénztár, amely legalább 15 természetes személy elhatározásából, illetve a munkáltató kezdeményezésére a munkavállalók által alapított, a függetlenség, a kölcsönösség, a szolidaritás és az önkéntesség elve alapján létrehozott pénztári szervezet. Az egészségpénztár különböző gyógyászati illetve egészségmegőrzéssel kapcsolatos szolgáltatásokhoz nyújthat finanszírozást.
Önsegélyező pénztárak
Hasonlóan szerveződik, mint az egészségpénztár, a nyújtott szolgáltatások köre azonban némileg eltérő, kiegészítő önsegélyező pénztári szolgáltatásokat, valamint életmódjavító önsegélyező pénztári szolgáltatásokat nyújthat a pénztártagok, illetve rendelkezésük alapján a közeli hozzátartozók részére. Ezek alatt főként szociális jellegű szolgáltatásokat kell érteni.
Az egészségpénztárnak és az önsegélyező pénztárnak nincs kötelező formája.
Magánnyugdíjpénztár
Lejáró várakozási idők
2007-ben még csak pár ezer, 2013-ban azonban már mintegy 180 ezer önkéntes nyugdíjpénztári tag számára járt le a tízéves várakozási idő pénztárukban. Akiknek a várakozási idejük letelt, válaszút elé kerülnek.
Nem mindegy, milyen döntést hoznak a pénztárban addig felhalmozozz vagyonukról.